Május 27-én, hétfőn este 19.30 órai kezdettel a világon először a Szegedi Dómban kerül közönség elé Don Lorenzo Perosi és Davide-Kristof Acs Krisztus-oratóriuma. A különleges zenei produkció olyan kiváló művészek előadásában jön létre, mint Molnár Levente Liszt Ferenc-díjas bariton, Érdemes Művész (Krisztus), Kolonits Klára Kossuth-díjas koloratúrszoprán (Mária Magdolna), Kriszta Kinga szoprán (Szűz Mária), Zemlényi Eszter szoprán (Gábriel arkangyal), Antoni Norbert bariton (I. történész) és Kovács Gábor tenor (II. történész). Narrátor: Kautzky Armand színművész. Közreműködik a Szegedi Szimfonikus Zenekar és a Vaszy Viktor Kórus, igazgató Gyüdi Sándor. Vezényel Maestro Ács János, Pavarotti és a Három Tenor világhírű karmestere. Az előadást Rátóti Zoltán Kossuth-, Jászai-díjas, Érdemes Művész rendezi. Az ősbemutató a Filharmónia Magyarország szervezésében, a Szeged-Csanádi Római Katolikus Püspökség támogatásával jön létre és a Con Spirito Egyházzenei Fesztivál 2024 záróelőadása lesz. A világpremieren a Szentszék is képviselteti magát Jafet Ramon Ortega Trillo OSA, a vatikáni Szent Anna Pápai Plébánia alelnöke, a Szent Péter-bazilika zenei kápolnamestere személyében.
Jegyvásárlás:
Acs-Perosi: Krisztus Oratórium – jegyvásárlás | Szegedi Dóm | jegymester.hu
Don Lorenzo Perosi: az itáliai szellem és művészet újjáteremtője
Don Lorenzo Perosi (1872. december 21.–1956. október 12.) olasz pap egyházi zeneszerzőként igen termékeny volt, számos misét és oratóriumot komponált. Puccini ezt mondta róla: „Több zene van Perosi fejében, mint az enyémben és Mascagniéban együttesen”, Mascagni pedig úgy vélte: „Perosi a fény és a zene hurrikánja”. Toscanini véleménye szerint „Perosi muzsikája és bensőségessége a spontán, őszinte melódiáiból táplálkozik, amelyek inspirációinak gyönyörűségétől ragyognak”. Perosi Jézus Krisztus életét hűségesen követő hét oratóriuma közül a Krisztus feltámadása című, Gustav Mahler vezényelte 1899-es párizsi ősbemutatója után Romain Rolland az itáliai szellem és művészet újjáteremtőjét ünnepli Perosiban, Massenet pedig ujjongva jelenti ki: „Perosi valóban az olasz Johann Sebastian Bach!”
Davide-Kristof Acs: Fordulópont szakmai és lelki életében
Davide-Kristof Acs (Ács János fia) zeneszerző, gitárművész, olasz–magyar állampolgár. 1984-ben született Olaszországban, a University of West London zeneszerzés szakán szerzett diplomát, azután elvégezte a The London College Of Music gitár mesterképzését, majd az Università Della Calabrián zenetörténészi végzettséget szerzett. Két szerzeményét Grammy- díjra jelölték, az Olasz Olimpiai Bizottság megbízásából ő szerezte a Taekwondo Szövetség himnuszát. Jose Carreras 2018-as budapesti koncertjén mutatták be a nagy előadóművész számára átírt Gounod Ave Maria áriáját. Társproducere volt Leoncavallo Requiemje olaszországi (Teatro Luciano Pavarotti di Modena, 2018) és magyarországi (Budapesti Tavaszi Fesztivál, 2020) ősbemutatójának. Vatikáni megbízás alapján két évig dolgozott Don Lorenzo Perosi hét oratóriumának feldolgozásán és dramatizálásán. Munkájáról Mons. Pablo Colino kanonok, apostoli protonotárius, a vatikáni Szent Péter-bazilika zenei prefektusa, Perosi életművének legelhivatottabb és legelismertebb szakértője a legmélyebb meghatódottsággal és elismeréssel nyilatkozott, a szerzőt szellemi gyermekének tekinti. „A lehetőség és kiváltság, hogy Don Lorenzo műveivel dolgozhattam, beléjük merültem, belélegeztem őket, fordulópontnak bizonyult, mind a szakmai, mind a lelki életem szempontjából” – vallja Davide-Kristof Acs a Krisztus-oratóriumot ajánló alábbi írásában:
Ács János: a Krisztus-oratórium kezdeményezője, lektora és karmestere
Ács János karmester, zongoraművész, oktató, az olasz operajátszás szakértője Magyarországon született, Budapesten indult el a zenei pályán, de 1974 óta Olaszországban, Milánóban él. Karmesterként Genovában debütált 1979-ben a milánói Scalában, a legnagyobbak mellett tanulta a mesterséget, majd sikerrel lépett fel a világ legismertebb operaházaiban, koncerttermeiben. Éveken át zeneigazgatója volt Dél-Afrikában a pretoriai operának, az Egyesült Államokban a denveri Opera Coloradónak. Vezényelte Róma, Firenze és Velence operatársulatait, a Giuseppe Verdi Színház és a Magyar Állami Operaház Falioni Kamarazenekarát vezette. Bellini és Puccini valamennyi operáját és a legnagyobb Verdi-műveket dirigálta. Korunk olyan nagy énekeseivel dolgozott együtt, mint Samuel Ramey, Raina Kabaivanska, Giuseppe Giacomini, de a Három Tenor, José Carreras, Plácido Domingo és Luciano Pavarotti koncertjeinek állandó karmestereként szerzett világhírnevet. Repertoárján több mint százötven opera és zenekari mű szerepel. Az utóbbi éveit az egyházzene népszerűsítésének és a Kárpát-medencei fiatal énekesek képzésének szentelte. 2023-ban egyházzeni koncertekkel Erdély templomaiban lépett fel, és mesterkurzust tartott a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen. 2022-ben a Magyar Arany Érdemkereszttel tüntették ki.
A Krisztus-oratórium Maestro Ács János kezdeményezésére jött létre. Ő indítványozta Perosi hét oratóriumának egyetlen műbe történő újraalkotását, lektorálta a mű zenei anyagát, kiválasztotta az előadókat, és tanítja, majd vezényli az ősbemutatót.
A Krisztus-oratórium minden hangja Perosié. Krisztus életét hűségesen követő hét, egyenként teljes estét betöltő, összesen tizenhárom órás zenei anyagából Davide-Kristof Acs feldolgozásában és dramaturgiai szerkesztésében egy ma előadható, 75-80 percnyi új mű jött létre, amelyben Perosi oratóriumainak megragadó pillanatai új formát találtak: a megváltás elbeszélése három jelenetben és hét képben megfogalmazva nem időrendben történik, hanem Krisztus a keresztút alatt és a keresztre feszítés óráiban emlékezik vissza emberi léte legjelentősebb személyeire és eseményeire, maga előtt látva, újraélve azokat.
Az előadók
Molnár Levente Liszt Ferenc-díjas bariton, Érdemes Művész
A Magyar Állami Operaházban 2004-ben mutatkozott be, ahol számos főszerepet énekelt: Don Giovanni, Almaviva gróf, Guglielmo, Figaro, Malatesta (2001 márciusában Juan Pons Don Pasquale-szerepdebütálásán), Dandini, Marcello (2010-ben Rost Andreával), Silvio, Escamillo, Anyegin és a János vitéz Bagója. A Művészetek Palotájában 2007-ben Viktor Ullmann Atlantisz császára című operájának főszerepét formálta meg a Budapesti Fesztiválzenekarral, Fischer Iván vezénylete alatt, Lukáts Andor rendezésében. 2007-ben a Szegedi Szabadtéri Játékokon és a Madách Színházban Webber Macskák című musicaljében Old Csendbelenn szerepét alakította, Szirtes Tamás rendezésében. Fellépett a Bajor Állami Operában, a berlini Deutsche Operben, a londoni Royal Opera House-ban, a Bécsi Állami Operaházban, a New York-i Metropolitanben. 2016-tól a Zürichi Operaház állandó tagja. Olyan karmesterekkel dolgozik, mint Marco Armiliato, Ascher Fisch, Zubin Mehta, Kent Nagano és Stefan Soltész. „Hálás vagyok és nagyon megtisztelő számomra, hogy részese lehetek ennek a csodás missziónak! Ács János számomra egy olyan Mester, aki valóban akar adni valamit nekünk, a nemzetünknek!” – jegyezte meg Molnár Levente a közösségi oldalán. (Fotó: Fotóstúdió Rózsa Fotó)
*
Kolonits Klára Kossuth-díjas koloratúrszoprán, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja
Számos nemzetközi énekversenyen díjat nyert, 2002-ben a Magyar Állami Operaház magánénekesnője lett. 2010-ben Liszt-díjat kapott. 2013-ban, majd 2018-ban anyaszínháza a Magyar Állami Operaház volt. Pályája fontos része a rendkívül gazdag dalirodalom interpretálása, hazai és külföldi dalestekkel. Vendégként több európai országban lépett fel, többek között Olaszországban Traviatát, Franciaországban Normát, Németországban az Éj Királynőjét és Odabellát, Ausztriában az Éj Királynőjét, Csehországban Hoffmann meséi hármas szerepét, Romániában Gildát és Luisa Millert, Finnországban pedig Az Éj Királynőjét énekelte finn nyelven. A hangverseny-repertoárja csúcspontjának Verdi Requiemjét tekinti, amelyben évente többször lép fel.
*
Antoni Norbert bariton
Munkácson született, operaénekesi mesterdiplomáját a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán szerezte. Jelenleg a Debreceni Csokonai Színház társulatának tagja. Maestro Ács Jánossal 2021-től dolgoznak együtt, magyarországi és erdélyi operagálákon, oratóriumi és különböző koncerteken lépek fel, Fontosabb operaszerepei: Gróf (W. A. Mozart: Figaro házassága), Belcore (G. Donizetti: Szerelmi bájital), Schaunard (G. Puccini: Bohémélet).
*
Kriszta Kinga szoprán
A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán diplomázott, 2008-ban énekművész, énektanár szakon. Tanulmányai alatt a debreceni Csokonai Nemzeti Színház kórusában énekelt, ahol pár év elteltével szólószerepekben is bemutatkozhatott. (Smetana: Eladott menyasszony – Masenyka, Muszorgszkij: Borisz Godunov – Xenia, Erkel: Hunyadi László – Hunyadi Mátyás). A Pécsi és Miskolci Nemzeti Színházban több főszerepben is láthatta a közönség. 2010 óta a Magyar Állami Operaház szólistája, ahol szintén főszerepekben látható. Operai előadásain túl fontos szerepet játszik életében az oratóriuméneklés is, így több hazai fesztivál állandó fellépője.
*
Kovács Gábor tenor
Tanulmányai elején Olaszországban Puccini szülővárosában, Luccában tanult négy éven keresztül, többek között fellépett a Puccini Fesztiválon Torre del Lago-ban, a luccai Teatro del Giglióban több produkcióban. Ezt követően Nagyváradon a Partiumi Keresztény Egyetemen folytatta tanulmányait magánének szakon, mestere Maestro Berle Sanford Rosenberg. Maestro Ács Jánossal több éve dolgozik együtt, operagálákon és oratóriumi előadásokban egyaránt. Főbb repertoárja: Ottó (Erkel Ferenc: Bánk bán), Prunier (G. Puccini: La Rondine), Kántor (Kovács Adrián: A helység kalapácsa), Tamino (W. A. Mozart: Varázsfuvola), Dvorak: Stabat Mater, G. Rossini: Petite messe solennelle. (Fotó: gaborkovacsmanagement.hu)
*
Zemlényi Eszter szoprán
A Magyar Állami Operaház énekművésze. 2013-ban diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen. Külföldi és hazai fesztiválok állandó meghívott vendége, rendszeres fellépője a hazai opera- és oratóriumelőadásoknak, dalesteknek. Számos elismerésben részesült, háromszor nyerte el a Fischer Annie Ösztöndíjat, megnyerte a Petrovics Emil Énekversenyt, különdíjat kapott a Nemzetközi Simándy József Énekversenyen, a Virginia Zeani Nemzetközi Énekversenyen II., a Klaudia Taev Nemzetközi Énekversenyen III. helyezést ért el. A kamarazene elkötelezett művelője, emellett számos kortárs mű bemutatója fűződik nevéhez. (A fotó Molnár Ágnes munkája.)
*
A Vatikán is képviselteti magát a szegedi világpremieren
A 90 éves vatikáni főméltóság, Mons. Pablo Colino kanonok, apostoli protonotárius, a vatikáni Szent Péter-bazilika zenei prefektusa a kezdetektől támogatta Ács Jánosnak a Perosi Jézus Krisztus életét hűségesen követő hét oratóriumának újrateremtésére tett kezdeményezését, Ő ismerte meg először a Perosi-oratóriumok Davide Kristof Ács által egyetlen műbe szerkesztett változatát, lelkesen gratulált munkájához és Perosi szellemi követőjének nevezte a fiatal zeneszerzőt. Elmondta, szeretett volna személyesen is jelen lenni a szegedi ősbemutatón, de korára való tekintettel nem vállalhatja az utazást, így Jafet Ramon Ortega Trillo OSA, a vatikáni Szent Anna Pápai Plébánia alelnöke, a Szent Péter-bazilika zenei kápolnamestere fogja képviselni őt és a Szentszéket a szegedi ősbemutatón.
A szöveg és a képek forrása (a megjelöltek kivételével):
Krisztus Oratórium Világpremier | Szeged | Facebook
Szerkesztette, összeállította: Varga Gabriella
Jegyvásárlás:
Acs-Perosi: Krisztus Oratórium – jegyvásárlás | Szegedi Dóm | jegymester.hu