Menü Bezárás

Gyergyó-medencei zarándoklatot tartottak Jakab Antal püspökre emlékezve

Dr. Jakab Antal hitvalló gyulafehérvári megyéspüspök börtönből való szabadulásának hatvanadik évfordulója alkalmából Gyergyó-medencei diákok, hitoktatók és lelkipásztorok ötven fős csoportja végiglátogatta mindazokat a környékbeli helyszíneket, amelyek a sokat szenvedett és maga után jelentős életművet hagyott főpásztor életében meghatározóak voltak. A zarándokcsoport a felkeresett települések mindegyikén – Kilyénfalván, Ditróban és Gyergyószentmiklóson – megismerkedett a püspök életútját idéző emlékjelekkel, a nevét viselő intézményekkel és mindhárom helyszínen a kegyelet koszorúival is kifejezte a nagy előd emléke iránti tiszteletét. A közös imával, énekkel, előadásokkal és kulturális műsorszámokkal kísért programot Kolumbán Csilla tekerőpataki tanár a budapesti Keresztény Jövőnkért Alapítvánnyal közösen szervezte és mások mellett a Barankovics István Alapítvány támogatta.

Ditróban Dr. Jakab Antal püspök kapujánál. Fotó: Sólyom Csilla

Dr. Jakab Antal gyulafehérvári teológiai tanárt, vicerektort és titkos ordináriust koholt vádak alapján 1951. augusztus 24-én tartóztatta le és hurcolta el a kommunista államhatalom. Az egyházmegye későbbi püspöke 42 éves korától 55 éves koráig raboskodott Románia megsemmisítő börtöneiben. Az igazságtalan és kíméletlen fogságból 12 év, 7 hónap és 23 nap elteltével, az 1964-es általános amnesztia következtében 1964. április 16-án szabadult.

A szabadulás 60. évfordulója évében a hitvalló főpásztor emlékét ápolók közössége több programelemmel is emlékeztet arra a gyötrelmesen nehéz útra, amit Jakab Antal az élete során (1909–1993) bejárt. Ennek jegyében szervezte Kolumbán Csilla tekerőpataki tanár a budapesti Keresztény Jövőnkért Alapítvánnyal közösen azt az emlékzarándoklat is, amelynek keretében 2024. június 12-én, szerdán egy ötven fős csoport: diákok, papok és hitoktatók végiglátogatták mindazokat a gyergyói-medencei helyszíneket, amelyek a boldog emlékű püspök életében meghatározóak voltak. Jöttek résztvevők Maroshévízről, Gyergyóremetéről, Ditróból, Gyergyószárhegyről, Gyergyószentmiklósról, Vaslábból, Tekerőpatakról, Kilyénfalváról, Gyergyóújfaluból, Gyergyócsomafalváról. A három-négy fős diákcsoportokat hitoktatók vagy lelkipásztorok kísérték, a gyergyószentmiklósiak például Fülöp Zsombor káplán, a remeteiek Albert István Csaba segédlelkész, a maroshévíziek pedig László Áron plébános vezetésével érkeztek.

„Nem üresen jöttünk, engesztelő imára hangolt a lelkünk” – ezzel a Jakab Antal-i gondolat által meghatározott lelkülettel indultak útnak. A zarándoklat első állomása a püspök szülőfaluja, Kilyénfalva volt. A csoport tagjai a nagy szülött nevét viselő téren találkoztak és onnan a déli harangszókor bevonultak a szomszédos templomba, azok közé a falak közé, ahol Jakab Antal a katolikus egyház tagja lett, ahol hite az oltár magasságáig mélyült, ahol primíciáját és azután még oly sok szentmisét bemutatott. A zarándokokat Ilyés K. Imre helyi plébános fogadta. Az ő  köszöntőszavai után elimádkozták közösen az Úrangyala imádságot, majd megtekintették az oldalhajóban lévő emléktáblát („A falu szülöttjét Dr. Jakab Antal pp. prelátust püspökké szentelte a Sz. Péter bazilikában 1972. febr. 13-án VI. Pál pápa”). Innen kivonulva a templomkertbe, Ambrus Levente kántor vezetésével elénekelték az ősi székely himnuszt, az Ó én édes jó Istenem kezdetű éneket, majd megkoszorúzták a püspök mellszobrát.

Koszorúzás Kilyénfalván Jakab Antal püspök szobránál. Fotó: Sólyom Csilla

Visszatérve a Jakab Antal térre, megszemlélték az ott látható emléktáblát, a Közbirtokosság épületében pedig Jakab Erzsébet vezetésével megismerkedtek a Jakab Antal Könyvtár és Emlékszoba történetével, illetve látnivalóival. A résztvevők szelet kürtőskalács, pohár víz révén felfrissülve folytatták tovább a programot.

Ettől a helyszíntől mindössze pár száz méternyire áll a püspök szülői házának helye: a valahai ház helyén emelt új építmény falán szintén emléktábla tájékoztatja az arra járókat, hogy „Itt született 1909. március 13-án dr. Jakab Antal gyulafehérvári megyéspüspök”. A csoport tagjai röviden elidőztek a ház előtt és közben meghallgatták a Kolumbán Csilla tanárnő által felidézett történeteket a püspök gyermekkorából. Az ikerházban jelenleg is Jakab Antal püspök közeli rokonai laknak: a bal oldali részben a három évvel ezelőtt elhunyt, a püspök nevével megegyező nevű unokaöcs, Jakab Antal özvegye, Jakab Erzsébet és az ő fia, Jakab Antal Szilárd, a jobb oldali részben pedig az idősebb unokaöcs, előbbi testvére, Jakab László és felesége, Anna.

Kilyénfalván Jakab Antal püspök szülőháza helyénél. Fotó: Sólyom Csilla

Itt a zarándokok kis időre búcsút vettek Kilyénfalvától, és az őket szállító autóbusz Ditró felé vette az irányt. A mintegy félórás utazás alatt Kolumbán Csilla tanárnő Jakab püspök börtönéveiről és szabadulásáról mesélt.

Ditróban Baróti László Sándor helyi plébános fogadta a csoportot. Bevezette őket a Jézus Szent Szíve-templomba, bemutatta nekik a katedrális méretű istenházát, majd személyes emlékeket is beleszőve szólt Jakab Antal és Márton Áron püspökökről, lévén, hogy káplánokként mindketten itt, Ditróban kezdték papi szolgálatukat. A plébános szavait követően két népviseletbe öltözött ditrói diáklány, Bajkó Regina és Puskás-Simon Beatrix ötödik osztályos tanulók énekükkel ajándékozták meg a zarándokokat: Bajkó Regina az Aranymiatyánkot énekelte el gyönyörűen, közös előadásukban pedig a Boldogasszony anyánk hangzott el.

A csoport a templomból a közeli Jakab Antal térre vonult, ahol megkoszorúzták a Jakab Antal-emléktáblát, majd elénekelték együtt az Ó én édes Jóistenem ősi székely himnuszt.

Ditróban a Jakab Antal téren. Fotó: Sólyom Csilla

Ditróban a program Jakab Antal kapujának a megtekintésével folytatódott. A temetőnél álló nagy székelykaput a ditrói hívek állíttatták 2016-ban. Mindezekről Baróti László Sándor plébános tájékoztatta a zarándokokat. Miközben a fényképek készültek, bizonyára sokakban felidéződtek a nagy püspök szavai: „Az isteni szeretet kapuit világszélesre kell kitárni” (Jakab Antal).

Ditróból Gyergyószentmiklósra vezetett a csoport útja. A Jakab Antal téren szintén megkoszorúzták a Jakab Antal-emlékművet és itt is felcsendült az Ó én édes Jóistenem kezdetű ének. A Fény Tv stábja is jelen volt, forgatott és Kolumbán Csilla tanárnővel interjút is készített. A megemlékezésről a FényPont 2024. június 13-i adásában – Szent Antal napján! – tudósította nézőit.

A zarándokok Gyergyószentmiklósról visszatértek Kilyénfalvára, ahol az előkészítést és felszolgálást végző András Lenke, Czirják Marika, György Rozália és Tódor Mária jóvoltából szendvicsuzsonna várta őket, Kolumbán Csilla tanárnő pedig oklevelekkel köszönte meg minden jelenlévőnek a részvételt.

Oklevelek átadása. Fotó: Sólyom Csilla

„Aki egy népnek hitet ad, gyökeret ver számára, amely mélyen hatol a földbe, és megsegíti őt tettekre” – mondta egyik szentbeszédében Jakab Antal. Egy másikban pedig így fogalmazott: „A gyermek felé csak egyetlen gesztus a legszebb, az ölelés, és aki ezt teszi, annak szívébe a legnemesebb öröm csörgedez vissza.”

Ha Jakab püspök odaföntről végignézte ezt a zarándoklatot, bizonyára melegség töltötte el a szívét, hiszen megállapíthatta, hogy szavainak lám, vannak értői és követői.

Legyenek is – nagy szükség van tisztán látó és tisztán érző emberekre a mai világban.

Varga Gabriella
Képek: Sólyom Csilla

130 db-os fényképgaléria megtekinthető itt:
Facebook

A Fény Tv tudósítása megtekinthető itt:
Jakab Antal püspökre emlékeztek a Gyergyó-medencei diákok. A megemlékezés alkalmával a résztvevők megkoszorúzták a gyergyószentmiklósi Jakab Antal… | By Fény TvFacebook | Facebook

A Barankovics Alapítvány híradása itt érhető el:
Diákok Gyergyó-medencei zarándoklata Jakab Antal püspök emlékére – Barankovics Alapítvány

A rendezvényt a gyergyóújfalvi Elekes Vencel Általános Iskola, a kilyénfalvi Szent Mária Magdolna-plébánia, a Kilyénfalvi Közbirtokosság és a Jakab Antal Keresztény Kör támogatta.
Főtámogató: Barankovics István Alapítvány.
Médiapartner: Életünk – Az európai magyar katolikusok lapja.