Menü Bezárás

II. Bízd Rá Magad Találkozó: sokan, sokféleképpen, együtt

„A világban zajló folyamatok arra kell hogy ösztönözzék a katolikus közösséget, hogy az élet mind több területén, minél szorosabb együttműködést alakítson ki egymással” – mondta Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek szombaton a katolikus szellemiségben működő segítő szervezeteket összefogó Bízd Rá Magad Szolgálat második országos találkozójának megnyitóján, Budapesten a Patrona Hungariae Gimnáziumban.

Két évvel ezelőtt a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus eredetileg tervezett időpontjában, 2020 szeptemberében mutatkozott be a nyilvánosság előtt a Bízd Rá Magad. A Hetvenkét Tanítvány Mozgalom Bízd Rá Magad! Szolgálatának szakemberei igyekeztek olyan hálót szőni a katolikus szakemberek, segítő szervezetek és közösségek együttműködésével, amely megóvja a családokat, az egyént az érték- és talajvesztés okozta mélybe zuhanástól, és gyakorlati segítséget ad a krízisek, válságok, valamint a valamennyiünk életében előforduló hétköznapi problémák kezeléséhez. Ma már több mint százötven szervezet gazdagítja tudásával, közreműködésével a Bízd Rá Magad egyre bővülő körét, amely a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus tartós gyümölcseként szolgálja a közösség tagjait.

Október 1-jén Budapesten találkoztak a Bízd Rá Magad kezdeményezéshez csatlakozott segítő szervezetek munkatársai, lelkipásztorok, egyházmegyei családreferensek, hogy megismerjék egymás munkáját és kialakítsanak egymással egy szorosabb együttműködést.

A II. Bízd Rá Magad Találkozót Erdő Péter bíboros, prímás nyitotta meg. A főpásztor köszönetet mondott a segítő szervezetek, közösségek, lelkipásztorok áldozatos munkájáért, és arra bátorította őket, hogy mélyítsék el az együttműködésüket. Úgy fogalmazott: „A világban zajló folyamatok arra kell hogy ösztönözzék a katolikus közösséget, hogy az élet mind több területén, minél szorosabb együttműködést alakítson ki egymással.” Az esztergom-budapesti érsek a segítő szervezeteket összefogó Bízd Rá Magad közösség kapcsán hozzátette: „Van az Egyháznak olyan formája, ami tud a mai világnak a ma nyelvén szólni. Ez a nyelv a segítő szeretet nyelve.”

A portál már több mint százötven segítő szervezetet fog össze. A Bízd Rá Magad Szolgálat szakemberei összegyűjtötték a hat életszakaszra bontva azokat a problémákat, élethelyzeteket, amelyekkel sokunknak meg kell küzdenie. Az egyedi, tematizált ajánlásgyűjtemény sokféle kihívásával kapcsolatban nyújt valós, gyakorlati segítséget, legyen szó gyermekvállalásról, gyermeknevelésről, párkapcsolatról, függőségekről, időskorú/beteg hozzátartozó gondozásáról, pszichológiai, érzelmi elakadásokról vagy bármilyen személyes nehézségről. Soósné Erdő Klára, a Bízd Rá Magad portál projektvezetője arról is beszélt a Szolgálat elmúlt két évének bemutatása során, hogy a több mint százötven szervezetet a közös értékrend, az Egyház és a közösségek, Isten, a hit fűzi össze, azok a dolgok, amelyen az általuk végzett munka támaszkodik.

„Meg kell tanulnunk együttműködni, tudnunk kell egymásról” – Dávid Bea, a Bízd Rá Magad Szolgálat vezetője ezt nevezte az egyik legfontosabb feladatnak a következő időszakban. Hozzátette, hogy hasonlóan fontosnak tekinti, hogy eljusson a segítő szervezetek és jógyakorlatok híre a plébániákra is.

A találkozó workshopjain és kiscsoportos beszélgetésein a résztvevők a kapcsolódási és együttműködési lehetőségeket tekintették át, hogy minél hatékonyabban tudjanak támogatást, segítséget nyújtani. Olyan témákról osztották meg gondolataikat, tapasztalataikat a szakemberek többek között, mint a családi életre nevelés, a kamaszkor kihívásai, a párkapcsolatok ápolása, a krízisben lévő kismamák ellátása, a szenvedélybetegséggel küzdők támogatása, az elvált hívek helyzete az Egyházban vagy éppen az önkéntesség és a fogyatékkal élő hívők kapcsolódása a közösségekhez.

Köszöntötte az esemény résztvevőit Marton Zsolt váci megyéspüspök, az MKPK Családügyi Bizottságának elnöke is, aki szerint nagy öröm, ajándék, közösség és mozgalom is egyben a Bízd Rá Magad. „Nem pusztán egy honlap, hanem egy kincsesláda, amely segítséget ad mindannyiunknak.” A püspök célként jelölte meg, hogy mélyíteni kell a szervezetek, közösségek kapcsolódását, együttműködését. Példaként hozta a korábbi időszakból ismert maszek, magánszektorban dolgozó kisiparost, aki önmaga próbált meg boldogulni. A főpásztor szerint az Egyházban is van időnként ilyen jelenség, kiváló maszekok működnek, sokunknak mégis az a felfedezése, hogy ha nemcsak maszekolunk, hanem összekapcsolódunk, mint a puzzledarabok, akkor sokkal többre jutunk, mintha külön-külön foglalkoznánk valamivel. A Családügyi Bizottság elnöke köszönetet mondott a Bízd Rá Magadnak, hogy megmutatja ezeket a puzzledarabokat és a kapcsolódási pontokat. 

Szöveg: Novák Alíz / Bízd Rá Magad Média
Fotó: Szennyes Krisztián

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük