A Jakab Antal 60 program keretében 2024. augusztus 13-án, kedden délelőtt ismét zarándokok keresték fel a Hargita megyei Kilyénfalvát. Ezúttal a budapesti székhelyű Keresztény Jövőnkért Alapítvány csaknem teljes tagsága látogatott el dr. Jakab Antal püspök szülőfalujába: a civil szervezet alapítója, a Nagytarcsán élő Pecsenye Sándor, feleségével, Nórával, a kuratórium elnöke, az Ausztriában (Linzben) élő dr. Vencser László és az ügyvezető titkár, a Budapesten élő Varga Gabriella tette tiszteletét a templomkertben, hogy az ott álló mellszobor, Dóczy András szobrászművész 2009-ben állított alkotásánál meghívottaival együtt fejet hajtson a kicsiny falucska nagy szülöttének emléke előtt. Csatlakozott hozzájuk Marthy Elza és Marthy Gergely is, továbbá a jelenlévők a püspök rokonai közül is üdvözölhettek három személyt: a 81. életévében járó unokaöccs Jakab Lászlót és nejét, Annát, valamint a néhai másik unokaöccs, Jakab Antal özvegyét, Jakab Erzsébetet.
Az emlékezés koszorúját ezúttal a Magyarországról érkezett látogatók helyezték el a szobornál, majd a csoport együtt imádkozott Jakab Antal lelki üdvéért, kérve őt, hogy ő is járjon közbe azért a földi békéért, amit egész életében annyira fontosnak tartott. Az imádságokat a Boldogasszony anyánk közös eléneklése követte, majd megszólalván a déli harangszó, az Úrangyala elimádkozása sem maradt el.
Mint ismeretes, dr. Jakab Antal gyulafehérvári teológiai tanárt, vicerektort és titkos ordináriust koholt vádak alapján 1951. augusztus 24-én tartóztatta le és hurcolta el a kommunista államhatalom. Az egyházmegye későbbi püspöke 42 éves korától 55 éves koráig raboskodott Románia megsemmisítő börtöneiben. Az igazságtalan és kíméletlen fogságból 12 év, 7 hónap és 23 nap elteltével, az 1964-es általános amnesztia következtében, 1964. április 16-án szabadult.
A Keresztény Jövőnkért Alapítvány kuratóriuma Jakab Antal püspök szabadulásának 60. évfordulója alkalmából 2024-ben megemlékezéssorozatot szervez, amelynek részét képezi a hitvalló főpásztor szűkebb szülőföldjén lévő emlékjelek felkeresése.
Földrajzi értelemben érdekes, fokozatosan táguló ívet rajzol az a kör, ahonnan a zarándokok az említett cél érdekében útra keltek: 2024. június 12-én a Gyergyói-medencében élő diákok, papok és hitoktatók ötven fős csoportja látogatta végig mindazokat a környékbeli helyszíneket, amelyek a boldog emlékű püspök életében meghatározóak voltak, 2024. július 23-án pedig már Erdély, Partium és Bánát területéről, konkrétan a gyulafehérvári, szatmári és temesvári egyházmegyékből érkezett hittantanárok tették meg ugyanezt. 2024. augusztus 5–17. között még távolabbról: Erdély/Románia határain kívülről, azaz onnan nézve külföldről érkező vendégek haladtak végig Jakab Antal püspök nyomdokain. Augusztus 6-án Ditróban Ausztriából, augusztus 13-án, Kilyénfalván pedig Magyarországról hazaérkezett látogatók emlékeztek meg a Gyulafehérvári Főegyházmegye hitvalló főpásztoráról.
Az augusztusi eseménysorozat is a budapesti székhelyű Barankovics István Alapítvány támogatásával valósult meg, amiért ezúton is köszönetet mondunk.
Varga Gabriella
***
Fényképgaléria
A 2024. augusztusi ditrói megemlékezésről itt olvashat:
Jakab Antal nyomdokain Ditróban: a Keresztény Jövőnkért Alapítvány gyergyói-medencei megemlékezéssorozata újabb állomáshoz érkezett | Életünk – Az európai magyar katolikusok lapja (eletunk.net)
A 2024. júliusi zarándoklatról itt olvashat:
Három egyházmegyét képviseltek, Jakab Antal nyomában jártak – A zarándoklatot a 32. Bolyai Nyári Akadémia keretében tartották | Életünk – Az európai magyar katolikusok lapja (eletunk.net)
A 2024. júniusi zarándoklatról itt olvashat:
Gyergyó-medencei zarándoklatot tartottak Jakab Antal püspökre emlékezve | Életünk – Az európai magyar katolikusok lapja (eletunk.net)